Home
About
The Prime Minister
The Deputy Prime Minister
The Ministers
Our Special Advisers
Somali Embassies
Contact Us
Jobs
Wararka
Webmail
A-Z Gov- Directory
Country Info
e-mail me



As of Today December 2, 2013 No Prime Minister or Cabinet

 




 


XAFIISKA RA'IISAL DOWLADDA SOOMAALIYA

In the Name of God, the Most Gracious, the Most Merciful




Xafiiska Madaxweynaha Dowladda Soomaaliya

Office of the Somali President

XAFIISKA RA'IISAL WASAARAHA DOWLADDA SOOMAALIYA

OFFICE OF SOMALI PRIME MINISTER

In the Name of God, the Most Gracious, the Most Merciful

THE FULL LIST OF NEWLY APPOINTED SOMALI CABINET
Muqdisho, Feb.5,2015….Xog-hayaha Joogtada ah ee Xafiiska Ra’iisul Wasaaraha Mudane Maxamed Cali Nuur, ayaa saxaafadda u akhriyay digreeto kasoo baxday Ra’iisul Wasaaraha oo lagu magacaabay xubnaha cusub ee golaha Wasiirada Xukuumadda Federalka Soomaaliya.

Magacyada Golaha Wasiirrada , Wasiiru-dawlayaasha iyo Wasiirro ku-xigeenda
05/02/2015

Magacyada Wasiirrada

1.
Maxamed Cumar Carte Ra’iisul Wasaare Ku Xigeen

2. Cabdulqaadir Shiikh Cali Baqdaadi Wasaaradda Awqaafta & Arrimaha Diinta
3. Cabdirixhman Maxamed Xuseen Wasaaradda Arrimaha Gudaha & Federaalka
4. Maxamed Aadan Ibraahim “Fargeti” Wasaaradda Maaliyadda
5. Cabdulqaadir Sh. Cali Diini Wasaaradda Gaashaandhigga
6. Cabdusalam Hadliye Cumar Wasaaradda Arrimaha Dibadda
7. Khadra Bashiir Cali Wasaaradda Waxbarashada
8. Nuur Faarax Xirsi Wasaaradda Dekedaha & Gaadiidka Badda
9. Cabdirixman Yusuf Cali Caynte Wasaaradda Qorshaynta & Iskaashiga Caalamiga
10. Xuseen Maxamuud Sh. Xuseen Wasaaradda Dastuurka
11. Guuled Xuseen Qaasim Boostada & Isgaarsiinta
12. Cali Axmed Jaamac “Jangali” Wasaaradda Gaadiidka & Duulista Hawada
13. Siciid Xuseen Ciid Wasaaradda Xanaanada Xoolaha, Dhirta & Daaqa
14. Axmed Xasan Gaboobe Wasaaradda Beeraha
15. Cabdiraxmaan Cabdi Cismaan Wasaaradda Ganacsiga & Warshadaha
16. Saalax Sh. Cusmaan Muuse Wasaaradda Howlaha Guud & Dib-U-Dhiska
17. Sahra Maxamed Cali Samatar Wasaaradda Haweenka & Hormarinta Xuquuqda Aadanaha
18. Maxamed Cumar Caymooy Wasaaradda Kaluumeysiga & Kheyraadka Badda
19. Maxamed Mukhtaar Ibrahim Wasaaradda Batroolka & Macadanta
20. Xaawo Xasan Maxamed Wasaaradda Caafimaadka
21 Cabdirisaaq Cumar Maxamed Wasaaradda Amniga Gudaha
22 Maxamed Xasan Aadan (Shaahiyow) Wasaaradda Korontada iyo Biyaha
23 Maxamed Cabdullahi Xasan (Nuux) Wasaaradda Dhallinyarada iyo Isboortiga
24 Maxamed Cabdi Xayir Maareeye Wasaaradda Warfaafinta
25 Cabdullahi Axmed Jaamac (Ilka-jiir) Wasaaradda Cadaaladda
26 Cabdiweli Ibraahim Sh. Muudeey

Wasaaradda Shaqada iyo Shaqaalaha

Magacyada Wasiiru-dawlayaasha

1. Khaalid Cali Cumar

Wasiiru-dawlaha Arrimaha Dibadda
2. Cabdullaahi Maxamed Nuur Wasiiru-dawlaha Wasaaradda Maaliyadda
3. Maxamed Cali Xagaa Wasiiru-dawlaha Wasaaradda Gaashaandhigga
4. Burci Maxamed Xamsa Wasiiru-dawlaha Xafiiska Ra’iisul Wasaaraha ee Bii’adda (Deegaanka)
5. Mahad Maxamed Salaad Wasiiru-dawlaha Madaxtooyada
6. Xasan Maxamed Jimcaale Wasiiru-dawlaha W. Dastuurka
7. Daa’uud Cabdiraxmaan Cumar Wasiiru-dawlaha W. Amniga Gudaha
8. Cabdullaahi Bile Nuur Wasiiru-dawlaha W. Waxbarashada
9. Cabdirashiid Maxamed Xiddig Wasiiru-dawlaha Wasaaradda Arrimaha Gudaha & Federaalka
10 Caadil Sheegow Sagaar Wasiiru-dawlaha Xafiiska Ra’iisul Wasaaraha ee Xiriirka Baarlamaanka
11 Maxamed Xasan Aadan Wasiiru-dawlaha W. Ganacsiga & Warshadaha
12 Shariif Maxamed Xasan Wasiiru-dawlaha Xafiiska Ra’iisul Wasaaraha ee Arrimaha dib u-habaynta Maaliyadda
13 Maxamed Cabdi Xasan (Pekos) Wasaaradda Warfaafinta
14 Maxamed Xuseen Isaaq (Fanax) Wasaaradda Gaadiidka & Duulista Hawada

Magacyada Wasiirro ku-xigeenada

1. Cusmaan Libaax Ibraahim Wasaaradda Shaqada iyo Shaqaalaha
2. Macalin Cali Aadan Cabdow Wasaaradda Awqaafta & Arrimaha Diinta
3. Xaaji Cali Sh. Maxamed Nuur Wasaaradda Arrimaha Gudaha & Federaalka
4. Maxamuud Xayir Ibrahim Wasaaradda Maaliyadda 5
5. Cabadalla Xuseen Cali
6. Cabdiraxmaan Kulmiye Xirsi Wasaaradda Gaashaandhigga
7 Axmed Cali Kadiye Wasaaradda Arrimaha Dibadda
8 Xaamud Cali Xasan Wasaaradda Waxbarashada
9 Axmed Cusmaan Ibraahim (Daqarre) Wasaaradda Dekedaha & Gaadiidka Badda
10 Cabdullahi Shiikh Cali (Qaloocow) Wasaaradda Qorshaynta & Iskaashiga Caalamiga
11. Cabdullaahi Yusuf Xasan (Alankey) Wasaaradda Dastuurka
12. Jaamaal Xasan Ismaaciil Wasaaradda Boostada & Isgaarsiinta
13. Xirsi Aadan Roobe Wasaaradda Gaadiidka & Duulista Hawada
14. Cabdinaasir Maxamed Gaarane Wasaaradda Xanaanada Xoolaha, Dhirta & Daaqa
15. Cabdicasiis Saalax Carmaan Wasaaradda Beeraha
16. Maxamed Kheyrow Maxamed Wasaaradda Ganacsiga & Warshadaha
17. Maxamed Cumar Geeddi Wasaaradda Howlaha Guud & Dib-U-Dhiska
18. Muumina Shiikh Cumar Wasaaradda Haweenka & Hormarinta Xuquuqda Aadanaha
19. Siciid Jaamac Maxamed Qaalib Wasaaradda Kaluumeysiga & Kheyraadka Badda
20. Maxamed Axmed Kulan Wasaaradda Batroolka & Macdanta

21 Cismaan Maxamed Cabdi (Daallo) Wasaaradda Caafimaadka
22 Cabdinaasir Maxamed Cali Wasaaradda Amniga Gudaha
23 Cabdixakiin Cige Guuleed Wasaaradda Korontada iyo Biyaha
24 Cismaan Aadan Dhuubow Wasaaradda Dhallinyarada iyo Isboortiga
25 Cabdullaahi Colaad Roobe Wasaaradda Warfaafinta
26 Fahma Axmed Nuur Wasaaradda Cadaaladda

—DHAMMAAD—-

Mogadishu on Tuesday January 27, 2015

H.E. Omar Abdirashid Ali Sharmarke 
Prime Minister of Somalia

The names of the new Cabinet members are as follows:

1. Mahamed Omar Arte Deputy Prime Minister and Ministry of Youth, Spopts and Labor
2. Ahmed Hasan Gabobe

Ministry of Justice and Religious Afairs

1. Abdirahman Mahamed Xusein Ministry of Interior and Federal Affairs
2. Mahamed Adan "Fargeti” Ministry of Finance
3. Abdulkadir Sh. Ali Dini Ministry of Defense
4. Abdisalan Hadliye Omar Ministry of Foreign Affairs
5. Kadra Bashir Ali Ministry of Education
6. Fahad Yasin Haji Dahir Ministry of Ports and Marine Transport
7. Abdirahman Yusuf Ali Aynte Ministry of Planning and International Cooperation
8. Nur Farah Hirsi Ministry of Constitutional Affairs
9. Ali Ahmed Jama "Jangali" Ministry of Transport and Civil Aviation
10. Guled Husein Kasim Ministry of Information, Posts and Telecommunication
11. Ali Hasan Osman Ministry of Agriculture
12. Hasan Ahmed Mudey Ministry of Commerce and Industry
13. Salah Sh. Osman Muse Ministry of Public Works and Reconstruction
14. Sahra Mahamed Ali Samatar Ministry of Women and and Human Rights
15. Mahamed Mukhtar Ibrahim Ministry of Fisheries and Marine Resources
16. Abdirisak Omar Mahamed Ministry of Petroleum, Watar and Mineral Resources and
17. Said Husein Eid Ministry of Livestock, Forestry and Range
18. Hawo Hasan Mahamed Ministry of Health

Previuosly Dissolved Cabinet 

Magacyada Xubnaha Cusub ee Golaha Wasiirada Xukuumada Ra’iisul Wasaare Cumar Cabdirashiid Cali Sharmaarke.

1. Maxamed Cumar Carte Ra’iisul Wasaare Ku Xigeen

2. Faarax Sheekh Cabdulqaadir Maxamed Wasaaradda Caddaaladda

3. Cabdulqaadir Sh. Cali Ibrahim “Baqdaadi” Wasaaradda Awqaafta iyo Arrimaha Diinta

4. Cabdikariin Xuseen Guuleed Wasaaradda Arrimaha Gudaha iyo Federaalka

5. Xuseen Cabdi Xalane Wasaaradda Maaliyadda

6. Maxamed Sh. Xasan Xaamud Wasaaradda Gaashaandhigga

7. Cabdirixman Ducaale Bayle Wasaaradda Arrimaha Dibadda & Dhiirigalinta Maalgashiga

8. Cabdullahi Maxamed Cali Wasaaradda Amniga Gudaha

9. Cabdullahi Axmed Jaamac “Ilkajiir” Wasaaradda Waxbarashada

10. Yusuf Macalin Amiin Wasaaradda Dekedaha iyo Gaadiidka Badda

11. Maxamud Cali Magan Wasaaradda Qorshaynta iyo Iskaashiga Caalamiga

12. Cabdiqadir Cabdi Xashi “Gaabane” Wasaaradda Arimaha Dastuurka

13. Maxamed Cabdi Xayir “Maareeye” Wasaaradda Korontada iyo Biyaha

14. Mustaf Sh. Cali Dhuxulow Wasaaradda Warfaafinta, Hiddaha & Dalxiiska

15. Cabdullahi Sh. Ismaacil Wasaaradda Gaadiidka iyo Duulista Hawada

16. Maxamed Cumar Caymooy Wasaaradda Shaqada iyo Arrimaha Bulshada

17. Cabdalla Boos Axmed Wasaaradda Boostada iyo Isgaarsiinta

18. Xuseen Maxamed Sheekh “Badni” Wasaaradda Beeraha

19. Axmadey Sh. Mukhtaar Wasaaradda Sportiga iyo Dhalinyarada

20. Cabdiraxman Cabdi Cusmaan Wasaaradda Ganacsiga & Warshadaha

21. Nadifo Maxamed Cusman Wasaaradda Howlaha Guud iyo Dib U Dhiska

22. Khadiija Maxamed Diriye Wasaaradda Haweenka iyo Arrimaha Qoyska

23. Maxamed Mukhtar Ibrahim Wasaaradda Kalluumeysiga iyo Kheyraadka Badda

24. Daauud Maxamed Cumar Wasaaradda Macdanta iyo Batroolka

25. Abuukar Cabdi Cusman “Mardadi” Wasaaradda Xanaanada Xoolaha, Dhirta iyo Daaqa

26. Saciid Xuseen Ciid Wasaaradda Caafimaadka

Magacyada Wasiiru Dawlayaasha

1. Cabdullahi Yusuf Alankey Wasaaradda Amniga Gudaha

2. Maxamuud Hayir Ibrahim Madaxtooyada

3. Khalid Cali Cumar Wasaaradda Arrimaha Gudaha iyo Federaalka

4. Maxamed Adan “Fargeti” Wasaaradda Arrimaha Dibadda & Dhiirigalinta Maalgashiga

5. Maxamed Cali Xagaa Wasaaradda Gaashaandhigga

6. Cabdullahi Maxamed Nuur Wasaaradda Maaliyadda

7. Xasan Maxamed Jimcaale Wasaaradda Arimaha Dastuurka

8. Burci Maxamed Xamza Wasiiru Dawlaha XRW Arrimaha Bay’adda

9. Caadil Sheegow Sagaar Xiriirka Baarlamaanka Magacyada Wasiir Ku-xigeenada

1. Cabdullahi Bile Nur Wasaaradda Caddaaladda

2. Cabdiraxman Kulmiye Xirsi Wasaaradda Awqaafta iyo Arrimaha Diinta

3. Saacid Xaji Maxamuud Wasaaradda Arrimaha Gudaha iyo Federaalka

4. Fahma Axmed Nur Wasaaradda Maaliyadda 5. Cabdalla Xuseen Cali Wasaaradda Gaashaandhigga

6. Mahad Maxamed Salad Wasaaradda Arrimaha Dibadda & Dhiirigalinta Maalgashiga

7. Ibrahim Yarow Isaq Wasaaradda Amniga Gudaha 8. Xaamud Cali Xasan Wasaaradda Waxbarashada

9. Yusuf Xayle Jimcaale Wasaaradda Dekedaha iyo Gaadiidka Badda

10. Sharif Maxamed Xasan Wasaaradda Qorshaynta iyo Iskaashiga Caalamiga

11. Xaji Cali Sh. Maxamed Nur Wasaaradda Arimaha Dastuurka

12. Maxamed Kheyrow Maxamed Wasaaradda Korontada iyo Biyaha

13. Cabdullahi Colaad Rooble Wasaaradda Warfaafinta, Hiddaha & Dalxiiska

14. Xirsi Adan Rooble Wasaaradda Gaadiidka iyo Duulista Hawada

15. Maxamed Cumar Geedi Wasaaradda Shaqada iyo Arrimaha Bulshada

16. Cabdishakur Cali Mire Wasaaradda Boostada iyo Isgaarsiinta

17. Cabdirashid Maxamed Xiddig Wasaaradda Beeraha

18. Jamaal Xasan Ismaacil Wasaaradda Sportiga iyo Dhalinyarada

19. Sacdiya Careys Ciise Wasaaradda Ganacsiga & Warshadaha

20. Cusman Libaax Ibrahim Wasaaradda Howlaha Guud iyo Dib U Dhiska

21. Mumina Sh. Cumar Wasaaradda Haweenka iyo Arrimaha Qoyska

22. Saciid Jamac Maxamed Qaalib Wasaaradda Kalluumeysiga iyo Kheyraadka Badda

23. Maxamed Axmed Abtidoon Wasaaradda Macdanta iyo Batroolka

24. Abdinasir Gaarane Maxamed Wasaaradda Xanaanada Xoolaha, Dhirta iyo Daaqa

25. Dr. Cusman Maxamud Dufle Wasaaradda Caafimaadka

1. Abdullahi Godax Bare for Interior and federalism ministry.

 

2. Hussein Abdi Halane for Ministry of Finance.

 

3.  Mohamed Sheikh Hassan Hamud for Ministry of Defence.

 

4. Abdirahman Ducaale Beileh for Ministry of Foreign Affairs and international Cooperation.

 

5. Abdihakin Hussein Guled For Ministry of National Security

 

6. Issa Mohamed Guraase  For Ministry of Education

 

7. Yusuf Ali Amin for Ministry of Ports and Sea transportation

 

8. Said Abdullahi Mohamed for Ministry Of Planning

 

 

9.  Farah Sheikh Abdikadir Mohamed for Ministry of justice and

Constitution

 

10. Jama Ahmed Mohamed (Oday) For Ministry of Energy and Water.

 

11.  Mustaf Sheikh Ali Dhuhulow  For Ministry of Information

 

12. Said Mohamed Qorshel for Ministry of Transport and Aviation.

 

13. Numan Sheikh Ismail for Ministry of Works  and Social services.

 

14. Mohamed Ibrahim Haji Adan for Ministry of TeleCommunication and Posts.

 

15. Abdi Ahmed for Ministry of Agriculture.

 

16. Khalid Omar Ali for Ministry of Sports.

 

17.  Duale Adan Mohamed for Ministry of Culture and Higher Education.

 

18. Adan Mohamed Nuur for Ministry of Commerce and industries.

 

19.Eng Nadiifo Mohamed Osman for Ministry of General Activities and Rebuilding.

 

20. Khadijo Mohamed Dirie for Ministry of Women and Human rights Development.

 

21.Mohamed Olow Barow for Ministry of Fishing and Sea Resources.

 

22. Daud Mohamed Omar for Ministry of Mineral resources.

 

23. Saalim Aliyow Ibroow for Ministry of Animal, Plants and Pasture Care.

 

24. General Ahmed Mohamed Mohamud for Ministry of Health.

 

25. Ridwaan Hirsi Mohamed for Deputy of the Prime Minister and Ministry of Religion Affairs.

Mogadishu, Somalia, November,13, 2012 (Wararka Dowladda Soomaaliya): His Excellency Hassan Sheikh Mohamud welcomed the Somali Federal Parliament which has officially approved the newly appointed Federal Cabinet of 10 Ministers shared equally among Somali clans, and we wish them to do their duties lawfully and abide by the National Constitution for good governance. His Excellency Prime Minister Abdi Farah welcome and he request to work nationally, regionally and globally while thanking special to the Somali Federal Parliament.


1. Marwo: Fowsiyo Yuusuf X. Aadan Ra’iisul Wasaare Ku Xigeen Ahna Wasiirka Arrimaha Dibadda.

2. Mudane: Cabdulahi Abyan Nuur. Wasiirka Garsoorka Iyo Arrimaha Diinta.

3. Mudane :Cabdixakiin Maxamuud Xaaji Fiqi. Wasiirka Gaashaandhiga

4. Mudane :Cabdikariin Xuseen Guuleed. Wasiirka Arrimaha Gudaha Iyo Amniga Qaranka.

5. Mudane: Cabdulahi Ciil Mooge Xirsi. Wsiirka Warfaafinta, Boostada Iyo Isgaarsiinta.

6. Mudane: Cabdirisaaq Cumar Maxamed. Wasiirka Wasaarada Kheyraadka Dalka.

7. Mudane: Muxyidiin Maxamed Kaalmooy . Wasiirka Wasaaradda Howlaha Guud.

8. Marwo: Maryan Qaasim . Wasiirka Wasaaradda Horumirinta Adeega Bulshada.

9. Mudane: Maxamuud Axmed Xasan. Wasiirka Wasaaradda Ganacsiga Iyo Warshadaha

10. Mudane: Maxamuud Xasan Suleymaan . Wasiirka Wasaaradda Maaliyadda Iyo Qorsheynta.


1

. Faarax Sheekh C/qaadir Wasiiru dowlaha Madaxtooyada, (Beesha Shanaad/Reer Aw-Xasan)

2. Dr. Maxamed Nuur Gacal Wasiiru dowlaha arrimaha dibadda, (Hawiye/Murasade)

3. Mahdi Maxamuud Cali Wasiiru dowlaha arrimaha gudaha, (Daarood/Dhulbahante)

4. Maxamed Rashiid Sheekh Daahir Wasiiru dowlaha Maaliyadda, (Digil iyoMirifle/ Yantaar)

5. Maxamuud Ismaaciil Barqadle Wasiiru dowlaha horumarinta iyo adeega bulshada, (Dir/Gadabiirsi)

Magacyada Wasiiro ku-xigeenada iyo beelahooda

Beesha Shannaad

1. Xasan Ibraahim Maxamed Xasan Jabaan Wasiir ku-xigeenka arrimaha gudaha, (Beesha Shanaad/Ajuuraan)

2. Bashiir Maxamed Jaamac (Wasiir ku-xigeenka horumarinta, (Beesha Shannaad/Madhibaan)

3. Fahmo Axmed Nuur Wasiir ku xigeen cadaaladda, Beesha (Shanaad/Reer Xamar.)

4. Axmed Maxamed Maxamuud Wasiir ku-xigeenka Gaashaandhigga, (Beesha Shanaad/Carab Saalax)

Daarood

1. Eng. Maxamed Aadan Axmed Wasiir ku-xigeenka arrimaha Dibada, (Daarood/Awrtable)

2. Dr. C/qaadir Sheekh Ismaacil Warfa Wasiir ku-xigeenka Ganacsiga, (Daarood/Leelkase)

3. C/shakuur Cali Mire wasiir ku-xigeenka warfaafinta, (Daarood/Mariixaan)
4. Saciido Xasan Cusmaan Wasiir ku-xigeenka Kheyraadka, (Daarood/Warsengeli)

Digil & Mirifle
1. Jamaal Axmed Barrow Wasiir ku-xigeenka arrimaha dibada, (Digil iyo Mirifle/Jiido)

2. Cali Sheekh Maxamed Wasiir ku xigeenka howlaha guud iyo gaadiika, (Digil iyo Mirifle/Shan Caleemood)

3. Maxamuud Macalin Yaxye Wasiir ku xigeenka hormarinta, (Digil iyo Mirifle/Disow)

4. Ibraahim Isaaq Yaroow wasiir ku-xigeenka warfaafinta, (Digil iyo Mirifle/Garwaale)

Dir
1. Jaamac Axmed Maxamed Wasiir ku xigeen arrimaha gudaha, (Dir/Isaaq/Habarjeclo)

2. Maxamed Xasan Aadan Wasiir ku xigeen maaliyadda, (Dir/Qubeys/Sure)

3. Maxamed Cali Xagaa Wasiir ku xigeenka Ganacsiga, (Dir/Ciise)
4. C/raxmaan Maxamed Geedi Wasiir ku xigeenka Kheyraadka, (Dir/Isaaq/HabarAwal)

Hawiye
1. C/raxman kulmiye Xirsi Wasiir ku xigeenka Gaashaandhigga, (Hawiye/Shiikhaal)

2. Abuukar Xasan Cali (Maqaney) Wasiir ku xigeen Maaliyadda, (Hawiye/Gaaljecel/Caloofi) waa is-casilay Diseembar 15, 2012 asagoo caddeeyey inay qabiilkiisa diideen jaggadaas.

3. Xasan Maxamed Jimcaale Wasiir ku-xigeenka cadaladda, (Hawiye/Duduble.)

4. Nadiifo Maxamed Cusmaan Wasiir ku xigeenka howlaha guud, (Hawiye/Baadacadde)

--END--





Mogadishu: Saturday October 6, 2012 His Excellency Abdiqaadir Farah Shirdoon (Saacid) is the Newly Appointed Somali Prime Minister for next 4 years.



The Ministers

 


Friday, November 12, 2010 New Somali Cabinet List:

1. Maxamed Cabdullahi Oomaar, Raiisul wasaare ku xigeen, ahna Wasiirka arrimaha dibedda.

2. Cabdixakiim Maxamuud Xaaji Fiqi, Raiisul Wasaare ku xigeen, ahna Wasiirka arrimaha gaashaandhiga.

3. Cabdiweli Maxamed Cali, Raiisul Wasaare ku xigeen ahna Wasiirka Qorsheynta iyo iskaashiga Caalamiga.

4. Cabdullahi Abyan Nuur, Wasiirka garooska arrimaha diinta iyo awqaafta.

5. Cabdishakuu Shiikh Xasan Faarax, wasiirka arrimaha gudaha iyo amniga qaranka.

6. Xuseen Cabdi Xalane, Wasiirka maaliyadda iyo Lacagta.

7. Maryama Qaasim Axmed, Wasiirka Haweenka iyo Arrimaha qoyska.

8. Yusuf Macalin Amiin Baadiyow, Wasiirka Beeraha iyo xanaanada xoolaha.

9. Dr Aadan Xaaji Ibraahim Daaud ,Wasiirka caafimaadka iyo daryeelka Bulshada.

10. Cabdikariim Xasan Jaamac, Wasiirka Warfaafinta iyo Boostada iyo Isgaarsiinta.

11. Cabdinuur Macalin Maxamuud, Wasiirka arrimaha bulshada, shaqada iyo horumarinta shaqaalaha.

12. Maxamed Macalin Xasan, Wasiirka Kaluumeysiga, Beyada iyo kheyraadka badda.

13. Axmed Cabdiraxmaan Abaade, Wasiirka dekedaha gaadiidka badda cirka iyo dhulka.

14. Maxamuud Maxamed Boonoow, Wasiirka Dastuurka Federalka iyo Dib u heshiisiinta.

15. Cabdirashiid Khaliif Xaashi, Wasiirka Howlaha guud iyo dib u dhiska.

16. Cabdirisaaq Shiikh Muxudiin, Wasiirka Macdanta, Biyaha, Tamarta iyo Shidaalka.

17. Cabdinuur Shiikh Maxamed, Wasiirka Waxbarashada, hidaha iyo tacliinta sare

18. Maxamuud Cabdi Ibraahim, Wasiirka Ganacsiga iyo Warshadaha.

Ra’iisal Wasaaraha Soomaaliya oo soo magacaabay Wasiir ku xigeenno iyo Wasiiru-Dowlayaal 

Khamiis, November 18, 2010(Wararka Dowladda ee Maanta):  Ra’iisal Wasaaraha Soomaaliya Maxamed C/llaahi Maxamed ayaa maanta soo magacaabay Wasiir ku xigeenno iyo Wasiiru-dowlayaal, kuwaasi oo ay tiradooda dhan tahay 18 Wasiir ku xigeen iyo 9 Wasiiru-Dowle.


Magacyada  Wasiir ku Xigeennada iyo Magaca Wasaaradda loo magacaabay


1-Mudane Xaji Cali Sheikh Maxamed Nuur


Wasaaradda Garsoorka, Arrimaha Diinta, iyo Awqaafta


2-Mudane Cumar Shiikh Cali Idris


Wasaaradda Arrimaha Dibadda


3-Mudane Ibrahim Isaaq Yarow


Wasaaradda Arimaha Gudaha iyo Amniga Qaranka


4-Mudane Mukhtaar Shiikh Shuute Shiikh Cali Maye


Wasaaradda Maaliyadda iyo Lacagta


5-Mudane Daauud Cabdikariim Xaaji Cumar


Wasaaradda Gaashaandhiga


6-Mudane Cabdicasiis Lafta Gareen


Wasaaradda Qorshaynta iyo Iskaashiga Caalamiga


7-Mudane Maxamed Cabdulle Faarax (Geeseey)


Wasaaradda Warfaafinta, Boostada, iyo Isgaarsiintan


8-Mudane Maxamed Cali Shire


Wasaaradda Ganacsiga iyo Warshadaha


9-Mudane Cabdirashid Maxamed Xidig


Wasaaradda Arrimaha Bulshada, Shaqada, Homumarinta Shaqaalaha, Dhallinyarada iyo Isboortiga


10-Mudane Cabdi Cali Maxamud (Riyaraac)


Wasaaradda Howlaha Guud  iyo Dib-Udhiska


11-Mudane Xasan Yacquub Geescade


Wasaaradda Beeraha iyo Xanaanada Xoolaha


12-Mudane Cabdullahi Abokor Jaamac (Gardowe)


Wasaaradda Kaluumaysiga, Bayada,  iyo Khayraadka Badda


13-Mudane Cabdulqaadir Haji Maxamed Suldan Lugadheere


Wasaaradda Dakadaha, Gaadiidka Badda, Cirka iyo Dhulka


14-Mudane Siciid Maxamed Jimcaale


Wasaaradda Dastuurka, Federaalka iyo Dib-uheshiisiinta


15-Mudane Cabdiraxmaan Yusuf Faarax (Dujana)


Wasaaradda Macdanta, Biyaha, Tamarta iyo Shidaalka.


16-Mudane Faisal Cumar Guuleed


Wasaaradda Waxbarashadda, Hidaha iyo Tacliinta Sare


17-Marwo Faduma Xasan Cali


Wasaaradda Haweenka iyo Arrimaha Qoyska


18-Mudane Cisman Libaax Ibraahim


Wasaaradda  Caafimaadka iyo Daryeelka Bulshada


Wasiiru-Dowlayaasha Magacyadooda iyo Wasaaradaha loo magacaabay


1- Marwo Sahra Maxamed Cali Samatar Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha  Xafiiska Raisulwasaaraha.


2- Mudane Cabdulqaadir Macallin Nuur Maxamed Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Madaxtooyada.


3- Mudane Maxamed Cali Xaamud Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Arrimaha Dibadda


4-  Mudane Maxamed Xasan Aadan Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda  Maaliyadda & Lacagta.


5-Mudane Maxmed Cabdi Abtidoon Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Gaashaandhigga.


6-Mudane Axmed Cali Yaqle waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Arrimaha Gudaha iyo Amniga Qaranka.


7- Mudane Maxamed Cali Xagaa Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Kalluumeysiga, Bey’adda & Kheyraadka Badda.


8- Mudane Cabdirashid Xaaji Deerow Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Dekadaha, Gaadiidka badda, circa & Dhulka.


9- Mudane  Dr. Maxamuud Shiikh Xasan Akhi Waxaa loo magacaabay Wasiirudawlaha Wasaaradda Caafimaadka iyo Daryeelka Bulshada.